Шанувальники сучасної пісні і насамперед рідної української добре знайомі з творчістю артиста-
вокаліста (естради) Сумської обласної філармонії заслуженого працівника культури Євгена Радченка. Його концертні афіші стали невід’ємною складовою провідного творчого колективу області. Ось і нещодавно він разом зі своєю сім’єю та колегами подарували численним глядачам чудову програму «Голос любові», під час якої пролунали як відомі твори, так і прем’єрні, що засвідчило прекрасну творчу форму співака, його віддане служіння сценічній Музі.
Далеко не всім відомо, що до пісенної і культурно-мистецької творчості прямо причетні й інші
члени цієї талановитої сім’ї – дружина Тетяна і донька Анастасія. Саме цьому обдарованому тріо
належить вагоме місце і роль у творенні сучасного національного духовного простору, завдяки
чому на Сумщині в ці складні воєнні дні вдається міцно тримати фронт нескореності та духу.
Адже кожен виступ представників сім’ї Радченків на різних сценах – це додаткова «цеглинка» в
фундамент незламності, віри в перемогу, надії у світлий завтрашній день.
ЄВГЕН

Євген Радченко – корінний сумчанин, змалечку тяжів до музики, пісні, що зрештою і привело його до професійної сцени. Вочевидь, певну роль відіграв той факт, що тато Анатолій Аркадійович дуже любив співати, мав гарний голос. Та й по лінії рідної сестри племінник Олексій Стрічка має свої сценічні досягнення.
Тобто, природа щедро наділила Радченків красивими голосами. Свого часу працював у Будинку культури колишнього машинобудівного об’єднання ім. М.Фрунзе, де пройшов добротний сценічний вишкіл, закінчив Київський національний університет культури і мистецтв за спеціальністю «музичне мистецтво», отримав кваліфікацію артиста-вокаліста (соліста), викладача, а з 2013 року працює в колективі Сумської обласної філармонії.
Марна справа розповідати про його пісенний репертуар, ту натхненну творчу атмосферу, яку створює на сцені. Євгена потрібно слухати – і не просто слухати, а вслухатися у кожне виспіване слово, ноту, адже його неповторний баритональний тенор творить справжні дива. Вже з перших хвилин виступу глибока експресивність, енергетика, харизматичний образ, уміння «запалити» глядача-слухача роблять свою справу – і зала опиняється в полоні створюваного ним образу. Певного шарму і колориту додає так званий ромський чинник співака – адже дідусь по маминій лінії за національністю ром, і цим усе сказано.
У репертуарі Євгена – сотні пісень будь-якої складності, які позначені як духом кохання та романтизму, так і козацькою нескореністю, героїзмом, хоробрістю українців, відданістю найвищим національним ідеалам. Тож його твори ідеально вписувалися до концертних програм і зараз прикрашають їх із нагоди ювілейних днів народження Тараса Шевченка, вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні, підтримку ЗСУ, низки інших тематичних програм та концертів.
До слова, з початком повномасштабного вторгнення Євген ні на день не залишав свій колектив, постійно в рідних Сумах, активно долучається до благодійних виступів, зібрані кошти від яких спрямовуються на підтримку наших захисників.

Автор цих нотаток давно особисто знайомий зі співаком, написав чимало текстів для пісень, які в його репертуарі. Помітив, що Євген надзвичайно прискіпливо і професійно відбирає твори, які б не тільки відповідали його сценічному образу, а й несли тепло, мудрість, красу. Тому часто перемагає у різноманітних конкурсах, стає учасником фестивалів, оглядів тощо, в тому числі й міжнародних. Що стосується, останніх, то минулого року співак долучився з кількома піснями до міжконтинентального мистецького форуму у США, здобувши не тільки високу оцінку журі, а й симпатії численних слухачів.
І зараз Євген активно працює над новими піснями, відбираючи краще з кращих. Немає жодного сумніву, що незабаром із філармонійної та інших сцен Сум і області вони зазвучать так само неповторно і красиво, як і до цього.
ТЕТЯНА

Ті, хто знають Євгена по роботі в обласній філармонії, підтвердять: дружина Тетяна, також корінна сумчанка – не тільки його оберіг і перша помічниця, а й натхненниця та Муза. В цьому немає жодного перебільшення, бо вони вже ось більш як 30 років разом як сім’я, що викликає особливу повагу і захоплення.
Цікаво, що Женя і Таня виростали в одному будинку, хіба в що в різних під’їздах. Тобто, з самого малечку були знайомими, хоча Євген дещо старший. Але це не заважало їм дружити, аби з роками дружба переросла в кохання і вони стали однією сім’єю. Обоє із захопленням розповідають, як у дитинстві у дворі разом гралися під розкішним каштаном. А тепер, через стільки літ, під цим же деревом грається з подружками донька Анастасія, про яку трохи згодом. Тобто, той каштан залишається свідком кількох поколінь мешканців одного будинку в центрі Сум.
Коли Тетяну запитують про обраний фах, їй важко відповісти однозначно. Адже має аж три вищих освіти – і всі прямо чи опосередковано пов’язані з мистецтвом, освітою, сценічною діяльністю. Одна з них – хореографічна, здобута в Сумському педагогічному інституті ім. А.Макаренка. Тож цілком закономірно, що свого часу доля привела її до Білопілля, де Тетяна з 2008 по 2022 роки очолювала відомий дитячий хореографічний колектив «Браво!». Разом зі своїми юними вихованцями об’їздила з виступами не тільки населені пункти тодішнього Білопільського району, а й побували в Києві, Харкові, Чернігові. Що й казати: «Браво!» заслужив на справжнє «Браво!» від глядачів – шанувальників хореографічного мистецтва.
Можливо, статус продюсера і не зовсім пасує Тетяні, все ж вона бере активну участь у творчій роботі Євгена. Це стосується як костюмів (до речі, жінка чудово шиє і пропонує ексклюзивні рішення для одягу чоловіка), так і формування репертуару. Щодо першого, то у Євгена піджаки завжди впадають в око, бо яскраві, елегантні, «сидять» на ньому невимушено і наче «влиті», а пісні охоплюють надзвичайно широкий тематичний спектр.
Беручи до уваги його природну активність, твори також здебільшого запальні, динамічні, жваві, змушують глядачів підхоплювати мелодію. Через те і запам’ятовуються. Тетяна тонко відчуває їх, завжди радить і підказує Євгену, які саме варто включати до репертуару. А коли Євген на сцені – треба бачити Тетяну: здається, вона разом із ним співає, співпереживає… Ніби невидимий для широкого глядача дует, що заслуговує на особливу повагу.
АНАСТАСІЯ

Наймолодша серед Радченків – 14-річна Анастасія, яка вже має… 10-річний сценічний досвід. Як пригадують із мамою Тетяною, дебют 4-річної Насті відбувся у Білопіллі, на тамтешній сцені, з якої вона вперше прочитала гуморески (між іншим, і зараз залюбки продовжує розпочате). А вже в 6 років дебютувала як співачка на сцені обласної філармонії – без тата, але через рік створили дует батька й доньки, який і зараз радує глядачів своїми піснями. Так, у згадуваному концерті «Голос любові» вони заспівали світовий шлягер «Фелічіта», чим відразу ж підкорили глядацьку залу.
Анастасія вже встигла закінчити Сумську музичну школу №3, спеціалізація «театральне мистецтво», успішно декламує поетичні рядки незабутнього земляка Олександра Олеся, інших українських поетів, має у своєму репертуарі понад десять пісень. При цьому навчається у Сумському ліцеї №33, це колишня 12 школа.
Словом, життя у дівчини напрочуд насичене і насамперед творчими справами. Важко передбачити майбутній сценічний шлях Анастасії, адже чинників багато і кожен може відіграти свою несподівану роль. Але одне достеменно відомо: вона вже зробила і продовжує робити свій власний внесок у культурно-мистецьке життя Сум. А що буде в майбутньому – побачимо, а можливо й почуємо…

КОЛЕГИ ПРО КОЛЕГУ
Як зазначалося, Євген Радченко працює в колективі Сумської обласної філармонії. Він – знакова фігура на її сцені, і приємно констатувати, що частина глядачів приходять сюди саме «на Радченка». Був свідком на недавньому концерті, як частина представниць прекрасної статі завітали до зали з розкішними букетами, подарувавши їх співакові після виконання тих чи інших пісень. Прикметно, що Євген Радченко не замикається у пісенній творчості як соліст, а залюбки співає у так званих малих сценічних формах – дуетах, тріо тощо разом із колегами по сцені.
Тетяна Ластовецька, директор філармонії, артистка-вокалістка (солістка), заслужена артистка України:
"З Євгеном працювати надзвичайно приємно і комфортно. Він професіонал і цим усе сказано. До того ж відповідальний, дисциплінований, що багато важить у трудовому повсякденні. Інколи бувають і форс-мажорні обставини, тобто, необхідність «освоїти» нову пісню в мінімально короткий час. Він робить це без розкачки чи нагадувань, що свідчить як про співочу майстерність, так і вміння працювати в жорстких часових рамках.
Упродовж останнього часу Євген провів низку сольних концертів, до яких долучилися і колеги по сцені. В тому числі і я – заспівали дуетом, чим заслужили рясні оплески глядачів. Вірю: попереду у нас творча співпраця, і ми обов’язково порадуємо шанувальників пісні новими творами".
Юрій Надточий, заступник директора філармонії, артист-вокаліст (естрада), заслужений артист України:
"Євген Радченко – яскравий співак, Оріон сумської та української естради. Порівняння з образом із давньогрецької міфології невипадкове, адже його постать особливо знакова, символічна. Давно стежу за творчістю колеги і постійно відкриваю нові й нові грані його таланту. Він не тільки співак із чудовим оксамитовим голосом, а й артист із яскравою зовнішністю, оригінальними костюмами, добірним репертуаром. Із задоволенням відгукуюся на пропозиції заспівати дуетом – ось і на недавньому концерті «Голос любові» натхненно виконали пісню «Сивий туман». А ще він надійний товариш, який завжди допоможе, порадить, підтримає".